צבע לתעשיה
צבע לרכב
ספריי צבע
מכונה למילוי ספריי צבע
מילוי תרסיס צבע
ציוד צביעה
צבע לעץ
צבע למסגריות
צבע לזכוכית
צביעה אלקטרוסטטית
צבע לאלומיניום
צבע למתכתספריי צבע, תרסיס צבע, מילוי ספריי צבע,
מילוי תרסיס צבע, ציוד צביעה והתזה
ספריי צבע  


ספריי צבע
 

 מיכלי ספריי מתכתיים בדרך כלל עשויים מפלדה מצופה בפח או אלומיניום.
מיכלי ספריי מצופי פח בדרך כלל מורכבים מ-3 חלקים – מכסה שבו שסתום הפתיחה, הגוף והתחתית. כיום ישנם גם מיכלים המורכבים משני חלקים בלבד. מיכלי אלומיניום בדרך כלל מורכבים מחלק יחיד של מתכת אלומיניום.
ציפוי הפח בו משתמשים לייצור מיכלי ספריי הוא שכבת מתכת עדינה מפחמן נמוך, מצופה בפח. עובי שכבת ציפוי הפח בה משתמשים משתנה בהתאם לגודל המיכל, הלחץ, והשאלה אם היא מיועדת לגוף המיכל או לרכיבי הקצה; עבור גוף המיכל העובי ינוע בין 0.18 ממ' ל-0.25 ממ', ועבור החלק העליון או התחתון ינוע בין 0.28 ממ' ל-0.43 ממ'.
אלא אם כן מצוין אחרת, שכבת הפח על המתכת היא בעובי זהה בשני הצדדים. ושוב, כמות הפח תשתנה בין 2.0 ג/מ בריבוע ל-2.8 ג/מ בריבוע. שטחי הפנים הפנימיים של ציפוי הפח יהיה או ללא ציפוי או עם לקה או חומר אחר שנועד להעניק למתכת עמידות טובה יותר בפני קורוזיה.
ציפוי הפח משלב את החוזק של המתכת יחד עם העמידות בפני קורוזיה ומראה טוב של הפח. פח הוא מתכת רכה מאוד וכך הוא משתלב עם צורת הפלדה שבבסיס כאשר שמים אותו עליהם.
מיכלי תרסיס חייבים לעמוד בלחצים הפנימיים הנגרמים במהלך המילוי, ההובלה, האיחסון והשימוש בידי הצרכן. הם חייבים גם לשמור בבטחה על המוצר לכל משך חיי הספריי.
ארוסול הוא שיטה מבוססת לחץ וככזו היא כפופה לתקינה וחקיקה. זו מתייחסת לא רק ליצרן ביחס למיכל הריק, אלא גם למילוי חוזר.
החקיקה חלה על כמות החומר שניתן להכניס לתוך מיכל ארוסול, ולשם שמירה על בטיחות תמיד יושאר חלל מסוים במיכל שאינו כולל נוזל. אם מנערים מיכל ארוסול "מלא" בדרך כלל שומעים את הנוזל נע בפנים בשל החלל הריק במיכל. כיון שמיכל ארוסול מצוי בלחץ חייבים להשאיר חלל מספיק למניע תחת כל התנאים הצפויים. החלל הריק הוא גדול יותר כאשר נעשה שימוש בגז דחוס, כגון אוויר, שכן מניעים אלו פועלים בלחצים גבוהים יותר מאלו שעבור מניעים נוזליים.   
 
בפסקה האחרונה בחנו את עיצוב מיכל ספריי (Aerosol) הפשוט ביותר, שעושה שימוש בגז דחוס כמניע (propellant). בשיטה הנפוצה יותר המניע הוא גז נוזלי. משמע שהמניע יהיה בצורה נוזלית כשהוא דחוס מאוד, גם אם הוא נשמר הרבה מעל לנקודת הרתיחה שלו.
כיון שהמוצר נוזלי בטמפרטורת החדר, פשוט מוזגים אותו פנימה לפני אטימת המיכל. לעומת זאת את המניע יש לדחס פנימה בלחץ גבוה אחרי אטימת המיכל. כאשר המניע נשמר תחת לחץ גבוה מספיק, אין לו מקום להתרחב לכדי גז. הוא נשאר בצורת נוזל כל עוד הלחץ נשמר.
כאשר השסתום פתוח, הלחץ על המניע הנוזלי פוחת מיידית. עם לחץ נמוך יותר הוא יכול להתחיל לרתוח. חלקיקים משתחררים ויוצרים שכבת גז בחלקו העליון של המיכל. שכבת גז זו דוחפת את המוצר הנוזלי וכן חלק מהמניע הנוזלי, במעלה הצינור לזרבובית. במיכלים מסוימים, כגון מיכלי ספריי צבע, יש כדור בפנים; כאשר מנערים את המיכל הכדור בפנים עוזר לערבב את המניע ואת המוצר וכך המוצר נדחף החוצה ברסס מיטבי.
כאשר הנוזל עובר דרך הזרבובית, המניע הופך במהרה לגז. במיכלי ספריי מסוימים פעולה זו מסייעת לפרק את המוצר לאטומים ויוצרת ספריי ברמה גבוהה. בעיצובים אחרים המניע המתאדה גורם לבועות במוצר ויוצר קצף. הצפיפות של המוצר שיוצא תלויה במספר פרמטרים, ובינהם:
* ההרכב הכימי של המניע ושל המוצר
* היחס בין המניע לבין המוצר
* הלחץ של המניע
* הגודל והצורה של השסתום
ליצרנים האפשרות לייצר מגוון רחב של מוצרי ספריי צבע על ידי תמרון ושינוי של הפרמטרים האלו בקומבינציות שונות. אך בין אם המיכל מוציא צבע,ציפוי.מדלל או רסס אחר, המנגנון הבסיסי בבסיס העניין הוא זהה – נוזל אחד דוחף את האחר.
 
אזהרה:  מניעים רבים הם דליקים, לכן מסוכן להשתמש במיכלי ארוסול בקרבת להבה חשופה. סיכון נוסף הוא שאיפה, שכן במיכלי ארוסול מסוימים, כגון מיכלי קצפת, יש תחמוצת חנקן שיכולה לגרום נזק אם שואפים כמות גדולה ממנה.   

 


 

 
מילוי ספריי צבעמילוי תרסיס צבעמוצריםפרופילספריי צבעמידע טכנילקוחותצור קשר
זכויות היוצרים שייכות לבעל האתר אין לעשות שום שימוש בשום תוכן ללא אישור מראש ובכתב.הפרת החוק עלולה לגרור אחריה אחריות פלילית או אזרחית.